VerisignIT – nástroj pro elektronický podpis dokumentů

Software VerisignIT je vyvíjen českou firmou Dignita a se svými schopnostmi patří k nejlepším programům pro vytváření elektronického podpisu dokumentů. Uživatelům umožňuje podepisovat soubory v mnoha různých formátech včetně PDF, DOC, XLS, XML, HTML, TXT a mnoha dalších. Díky pravidelným aktualizacím máte po ruce vždy nejmodernější software na trhu.

Velkou výhodou programu VerisignIT je, že si jej můžete zdarma stáhnout a vyzkoušet všechny jeho přednosti. Ovládání tohoto programu je poměrně jednoduché a po krátkém seznámení jej zvládne každý uživatel. V tomto návodu si představíme základní možnosti tohoto užitečného prográmku.

Co je třeba znát a mít z dřívějška

Abyste mohli úspěšně používat program VerisignIT, musíte mít na svém počítači svůj podpisový certifikát. Všechny pojmy, se kterými se v tomto článku setkáte jsou vysvětleny ve slovníčku nebo v krátkém textu pro začátečníky.

Digipodpis.cz vám rovněž nabízí odborné konzultace a poradenské služby při zřizování i provozování elektronického podpisu ve vaší firmě. Součástí našeho řešení je také dodání licence programu VerisignIT nebo PDF Signer+ za výhodnou cenu. Kontaktujte nás!

Instalace a první spuštění VerisignIT

Po stažení instalačního souboru jej spustíme a potvrdíme základní nastavení. Není třeba provádět žádné dodatečné úpravy. Cestu pro instalaci můžete nechat beze změny a rovněž volbu nainstalovat pro všechny uživatele doporučujeme ponechat.

Při prvním spuštění nejprve vyskočí okno pro vložení licence. Prvních 30 dní můžete program používat i bez ní a toto okno můžete ignorovat. Bude-li se vám program VerisignIT líbit, nabízíme vám prodej licence a související služby za velmi výhodných podmínek.

Následně budete vyzváni k založení uživatelského účtu. Tento účet je pouze lokální na vašem počítači a slouží k odlišení různých osob, ale můžete jej třeba využít i pro odlišení podepisování dokumentů např. pro firemní a soukromé účely.

Dalším důležitým krokem je Nastavení programu. Zde je nejdůležitější především vybrat certifikát, kterým budete své dokumenty podepisovat. V okně Nastavení zvolte kartu Podpisy a tlačítkem Vybrat certifikát se dostanete do malého okénka, kde najdete všechny své certifikáty, které máte ve svém počítači uložené. Pomocí tlačítka Ukázat certifikát si je můžete prohlédnout a až si vyberete, svou volbu potvrďte stiskem OK.

Podepsání PDF dokumentu

Zůstaňme ještě chvíli v možnostech nastavení, které nám program nabízí.

Zajímavé možnosti nabízí karta Podpisy PDF. Na obrázku zvýrazněný text se bude zobrazovat v prohlížeči PDF (např. Acrobat Reader) jako důvod podpisu dokumentu. Přednastavená hodnota říká, že jste autorem tohoto dokumentu, ale to pochopitelně nemusí vždy být pravda. Zde můžete vše uvést na pravou míru.

Navíc jsme zvolili Viditelný podpis a zatrhli volbu, aby byl na první straně dokumentu. Toto nastavení způsobí, že se do pravého horního rohu první stránky podepisovaného PDF vytvoří jakési razítko. Zde jsou navíc zobrazeny ty nejdůležitější vlastnosti elektronického podpisu: jméno podepisujícího, sériové číslo jeho certifikátu, název certifikační autority, která certifikát vydala, a pochopitelně nechybí ani datum a čas vytvoření podpisu. Po kliknutí na obrázek se otevře okno Vlastnosti podpisu (Signature Properties).

Poznámka: na obrázku vidíte varování, že datum a čas pocházejí pouze z počítače autora podpisu. Tohoto se lze zbavit použitím kvalifikovaného časového razítka.

Když máme vše důležité nastavení hotovo, můžeme se pustit do samotného elektronického podepisování. Skočíme z Nastavení do sekce Podpisová kniha a vlevo nahoře se nám nabídne tlačítko Podepsat s ikonkou klíče a zelené šipečky. V hlavním okně programu přitom vidíme seznam všech již uskutečněných podpisů. Každý uživatel má tedy dokonalý přehled o tom, k čemu a kdy byl jeho klíč použit.

Kliknutím na tlačítko Podepsat zobrazíme jednoduchý formulář pro výběr souborů k podepsání. Najednou tedy můžeme podepisovat hned několik souborů. Ty vybereme ve standardním okně pro výběr souboru, které se otevře po kliknutí na tlačítko Přidat.

Jsme-li s výběrem hotovi, můžeme rovnou kliknout na Podepsat! a dokončíme svůj úkol, nebo kliknutím na Další ještě jednou zkontrolujeme (popř. změníme) některá nastavení.

Pokud jsme archivaci v Podpisové knize nezakázali, podepsané soubory by se nám zde měly ukázat. VerisingIT při podepisování soubory zkopíruje a přidá k nim náš podpis. Aby jej však mohl vytvořit, vyzve nás pro zadání hesla pro přístup k našemu soukromému klíči.

Nyní si musíte vzpomenout, jaké heslo jste si vymysleli při vytváření párových dat. Doporučujeme nezaškrtávat možnost Zapamatovat heslo! Kdokoli, kdo by si sedl na chvíli k vašemu počítači by si vaším certifikátem mohl cokoli podepsat. A pozor si dejte i na to, že VerisigIT si heslo pamatuje, dokud jej nezavřete. To se hodí, pokud máte nahromaděné dokumenty a potřebujete je všechny postupně podepsat, ale pokud jen něco podepíšete, tak VerisignIT raději hned zavřete. Můžete jej pak opět spustit; heslo si již pamatovat nebude – tzn. že i vy jej budete muset zadat nanovo.

Podepisování ostatních typů dokumentů

Proces podepisování jiných typů dokumentů je víceméně shodný. Podstatný rozdíl je však v tom, že PDF soubory umožňují, aby byl podpis uložen přímo v nich. Tuto vlastnost jiné formáty nemají, a tak při jejich podepisování se v příslušné složce (kde se nachází podepisovaný dokument) objeví nový soubor ve formátu DER shodného jména, ale s příponou P7S. Právě tento soubor obsahuje vytvořený podpis.